Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to niebezpieczne schorzenie, które nieleczone może przynieść przykre konsekwencje.

Zobacz również opis choroby: Zespół cieśni nadgarstka

Objawy schorzenia

Do najczęściej występujących objawów należą:
  • drętwienie i mrowienie występujący w obrębie 1 – 3 palca ręki
  • pojawiające się nagle, głównie w nocy, ostre bóle
  • promieniujący ból z ręki poprzez przedramię i ramię do barku
  • obrzęk ręki
  • zaburzenia czucia
  • okresowe a potem stałe osłabienie siły mięśniowej ręki - zwłaszcza problem dotyczy chwytu szczypcowego
  • zaniku mięśni kłębu kciuka

Zapobieganie

Ważne jest, aby odpowiednio zapobiegać schorzeniu, jeśli jest to możliwe. Przed pracą nadmiernie absorbującą szczególnie narażone narządy warto wykonać rozgrzewkę ramienia, ręki i palców. Nie możemy zapominać o częstych przerwach, mających na celu rozluźnienie i odpoczynek ręki.

O ile to możliwe, warto zmodyfikować swoje codzienne aktywności podczas pracy i uprawiania hobby, tak aby obniżyć poziom obciążenia nadgarstków. Równie istotna jest zmiana swojego otoczenia pracy, która również może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie.

Ćwiczenia do wykonywania w domu

Ćwiczenia są zalecane zarówno w momencie, kiedy dolegliwości już się pojawią, jak i czysto zapobiegawczo. W razie występowania bólu należy zaprzestać wykonywania podanych ćwiczeń.

Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że jest to jedynie przykładowy zestaw, którego zawartość najlepiej skonsultować z rehabilitantem. Być może nastąpi konieczność dobrania indywidualnego zespołu ćwiczeń. Całość należy wykonywać trzy razy dziennie.

1. Rozciąganie zginaczy

Stojąc twarzą do ściany, oprzyj o nią dłonie. Ręce powinny być wyprostowane w łokciach. Stopniowo, bez pośpiechu, przesuwaj swoje dłonie ku górze, do momentu aż poczujesz rozciąganie. W takiej pozycji należy wtrzymać 10 sekund. Samo ćwiczenie powtórz czterokrotnie.

2. Rozciąganie prostowników

Należy przed siebie wyciągnąć rękę wyprostowaną w łokciu, a drugą ręką chwycić dłoń. Jej grzbiet musi być skierowany do przodu. Powoli zginaj nadgarstek aż do uczucia rozciągania. Taką pozycje również utrzymujemy przez 10 sekund, powtarzając cały zabieg czterokrotnie.

Autor:

Dawid Kącki

Zobacz również opis choroby: Zespół cieśni nadgarstka

Objawy zwichnięcia nadgarstka

Nadgarstki wciąż narażone są na wszelkiego rodzaju urazy i zwichnięcia. Zwichnięcie nadgarstka może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto znać jego objawy, aby móc przeprowadzić szybką interwencję. czytaj więcej

Myślisz, że masz kiepskie zdrowie? Twoje ryzyko demencji jest większe

Ludzie, którzy oceniają, że ich zdrowie jest marne, są blisko dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem demencji, wyjaśnia nowe badanie, opublikowane w naukowym przeglądzie Neurology. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności