Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to niebezpieczne schorzenie, które nieleczone może przynieść przykre konsekwencje.

Zobacz również opis choroby: Zespół cieśni nadgarstka

Objawy schorzenia

Do najczęściej występujących objawów należą:
  • drętwienie i mrowienie występujący w obrębie 1 – 3 palca ręki
  • pojawiające się nagle, głównie w nocy, ostre bóle
  • promieniujący ból z ręki poprzez przedramię i ramię do barku
  • obrzęk ręki
  • zaburzenia czucia
  • okresowe a potem stałe osłabienie siły mięśniowej ręki - zwłaszcza problem dotyczy chwytu szczypcowego
  • zaniku mięśni kłębu kciuka

Zapobieganie

Ważne jest, aby odpowiednio zapobiegać schorzeniu, jeśli jest to możliwe. Przed pracą nadmiernie absorbującą szczególnie narażone narządy warto wykonać rozgrzewkę ramienia, ręki i palców. Nie możemy zapominać o częstych przerwach, mających na celu rozluźnienie i odpoczynek ręki.

O ile to możliwe, warto zmodyfikować swoje codzienne aktywności podczas pracy i uprawiania hobby, tak aby obniżyć poziom obciążenia nadgarstków. Równie istotna jest zmiana swojego otoczenia pracy, która również może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie.

Ćwiczenia do wykonywania w domu

Ćwiczenia są zalecane zarówno w momencie, kiedy dolegliwości już się pojawią, jak i czysto zapobiegawczo. W razie występowania bólu należy zaprzestać wykonywania podanych ćwiczeń.

Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że jest to jedynie przykładowy zestaw, którego zawartość najlepiej skonsultować z rehabilitantem. Być może nastąpi konieczność dobrania indywidualnego zespołu ćwiczeń. Całość należy wykonywać trzy razy dziennie.

1. Rozciąganie zginaczy

Stojąc twarzą do ściany, oprzyj o nią dłonie. Ręce powinny być wyprostowane w łokciach. Stopniowo, bez pośpiechu, przesuwaj swoje dłonie ku górze, do momentu aż poczujesz rozciąganie. W takiej pozycji należy wtrzymać 10 sekund. Samo ćwiczenie powtórz czterokrotnie.

2. Rozciąganie prostowników

Należy przed siebie wyciągnąć rękę wyprostowaną w łokciu, a drugą ręką chwycić dłoń. Jej grzbiet musi być skierowany do przodu. Powoli zginaj nadgarstek aż do uczucia rozciągania. Taką pozycje również utrzymujemy przez 10 sekund, powtarzając cały zabieg czterokrotnie.

Autor:

Dawid Kącki

Zobacz również opis choroby: Zespół cieśni nadgarstka

Aktywność fizyczna pomaga w walce z rakiem prostaty

Według najnowszych badań prowadzonych przez zespół Stephanie Bonn z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, przeżywalność wśród mężczyzn chorych na raka prostaty jest większa, jeśli prowadzą aktywny tryb życia. czytaj więcej

Objawy zwichnięcia nadgarstka

Nadgarstki wciąż narażone są na wszelkiego rodzaju urazy i zwichnięcia. Zwichnięcie nadgarstka może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto znać jego objawy, aby móc przeprowadzić szybką interwencję. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy