Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia wielomięśniowego

Zapalenie wielomięśniowe (PM) to stan zapalny mięśni. Schorzenie zazwyczaj dotyczy mięśni szkieletowych, lecz może wpływać również na mięsień sercowy, płuca, stawy, czy też przewód pokarmowy. Szczególną odmianą PM jest zapalenie skórno-mięśniowe. Charakteryzuje się ono tym, że oprócz problemów z mięśniami dochodzą również zmiany skórne. Zapalenie wielomięśniowe należy do grupy chorób reumatycznych.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie wielomięśniowe

Nie ma leku, który zlikwidowałby całkowicie tę przypadłość. Leczenie ma charakter objawowy. Należy wspomnieć, że nie została odkryta konkretna przyczyna PM. Jednak naczelną rolę w tworzeniu się zapalenia wielomięśniowego odgrywają procesy autoimmunologiczne.

Zapalenie wielomięśniowe ma charakter idiopatyczny lub nabyty. Może pojawić się nagle, znienacka, nie dając wcześniej żadnych szczególnych objawów. W niektórych przypadkach objawy narastają, stąd w szybki sposób można rozpoznać chorobę.

Ogólne objawy zapalenia wielomięśniowego

Jeśli chodzi o ogólne objawy, to chory bardzo często odczuwa zmęczenie. Mogą pojawić się stany podgorączkowe oraz znaczny spadek masy ciała. Przed rozpoznaniem choroby, pacjent może odczuwać przez kilka miesięcy osłabienie siły mięśni, przykurcze, a w najgorszym przypadku doznać ich zaniku.

Objawy mięśni

Choremu doskwierają bóle mięśni i znacznie słabnie. Bardzo często pojawiają się problemy np. z czesaniem włosów, wchodzeniem po schodach, czy też wstawaniem z łóżka. Wynikają one  z symetrycznego osłabnięcia z towarzyszącym bólem głównie mięśni obręczy biodrowej i pasa barkowego. Stan zapalny obejmuje również mięśnie karku, grzbietu oraz mięśnie przykręgosłupowe. Jeżeli zapalenie wielomięśniowe rozwinie się w obrębie mięśni oddechowych, wtedy może dojść do niewydolności oddechowej. Charakterystycznymi objawami są również duszności i kaszel. Chory może mieć kłopoty z przełykaniem pokarmu, które wynika z osłabienia mięśni gardła, krtani oraz przełyku.

Objawy sercowe

W przypadku zajęcia przez PM mięśnia sercowego może dochodzić do przyspieszonej akcji serca. Rzadko pojawiają się cechy świadczące o niewydolności. Bardzo często zapaleniu wielomięśniowym towarzyszy niedokrwistość.

Inne objawy

W przypadku PM mogą pojawić się także objawy stawowe w postaci obrzęków, bólów zwłaszcza kończyn górnych i zmniejszona ruchomość. U chorego stwierdza się zaburzaoną motorykę przewodu pokarmowego oraz zwapnienia, które mogą dotyczyć skóry, tkanki podskórnej, mięśni, powięzi, czy ścięgien. Zapalenie wielomięśniowe może współistnieć z inną chorobą reumatyczną, a po 55. roku życia bardzo często towarzyszy chorobie nowotworowej.

Karolina Kuciel

Zobacz również opis choroby: Zapalenie wielomięśniowe

Myślenie o ćwiczeniach pomoże wzmocnić mięśnie

Dla niektórych osób utrzymanie dyscypliny w chodzeniu na siłownię to tylko połowa drogi do utrzymania kondycji. Jednak nowe badania sugerują, że już samo myślenie o uprawianiu sportu może wzmocnić mięśnie a nawet pobudzać je do wzrostu. czytaj więcej

Proteina wspomoże mięśnie?

Zespół francuskich naukowców z instytutu badawczego INSERM odkrył właśnie nowy cel farmakologiczny, który pozwoli - taką przynajmniej wyrażają nadzieję francuscy uczeni - poprawić funkcjonowanie mięśni. Prace przeprowadzono na gryzoniach, ale naukowcy spodziewają się, iż uda się dzięki nim opracować terapie r&o... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy