Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia gęsiej stopy

Zapalenie gęsiej stopy jest bardzo powszechnym urazem u sportowców. Często uraz ten uniemożliwia kontynuowanie zawodów lub treningu, przez co kolarz czy pływak zamiast rozwijać się i zdobywać laury, stoi w miejscu. Warto znać objawy tego urazy, by zapobiec pogłębieniu się dolegliwości i wraz ze wcześniejszą diagnozą, wzrasta szansa szybszego powrotu do zdrowia.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie gęsiej stopy

Pierwsze objawy

Jednym z pierwszych objawów zapalenia gęsiej stopy jest utrudnione wykonywanie aktywności fizycznej, szczególnie biegania. Wraz z tym utrudnieniem pojawia się ból zlokalizowany poniżej kolana, po jego wewnętrznej stronie.

Początkowo, ból jest umiarkowany, jednak przy rozciąganiu mięśnia kulszowo-goleniowego ból nasila się i staje się nieznośny.

Podobny ból jak przy rozciąganiu, osoba cierpiąca na zapalenie, odczuwa przy aktywności fizycznej.

Niestety ból wzmaga się również przy wielu innych ruchach stawem kolanowym m.in. takich jak: próba zgięcia i wyprostowania kolana.

Przedstawiony ruch stawu kolanowego niezbędny jest przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach, więc zapalenie gęsiej stopy nie tylko utrudnia uprawianie sportu, ale także ma duży i negatywny wpływ na codzienne życie i czynności.

Wyżej wymienione pierwsze objawy powinny skłonić nas do wizyty u sprawdzonego specjalisty. Nie jest łatwo prawidłowo zdiagnozować zapalenie gęsiej stopy, więc należy maksymalnie ułatwić zadanie naszemu lekarzowi i dokładnie opisać wszystkie objawy i dolegliwości.

Kolejne objawy

Gęsia stopa jest miejscem przyczepu mięśnia krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Gdy dojdzie do zapalenia tego miejsca, będziemy odczuwali dyskomfort związany z napięciem tych trzech mięśni.

Napięcie wymienionych mięśni jest wzmożone i przy zwiększonej aktywności fizycznej dyskomfort zmienia się w ból. Kolejnym objawem, który odczuwamy przy zapaleniu gęsiej stopy jest miejscowy obrzęk. Pojawienie się obrzęku jest jednym z najpoważniejszych sygnałów, że czas wybrać się do specjalisty.

Zapalenie gęsiej stopy jest niebezpiecznym urazem tylko w razie gdy go zlekceważymy. Szybko zdiagnozowane i odpowiednio leczone jest w 100% uleczalne i nie powinno rzutować na dalszą karierę sportowca, tym bardziej nie powinno przeszkadzać w życiu codziennym. Warto znać objawy tego urazu, zwłaszcza jeżeli uprawiasz czynnie sport.

Damian Nejman

Zobacz również opis choroby: Zapalenie gęsiej stopy

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności