Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia ścięgna

Zapalenie ścięgna ( z ang. Tendintinis) to ostry stan zapalny, który ma miejsce tam, gdzie ścięgno przylega do kości lub w miejscu utkania mięśniowego. Pochewka ścięgna często towarzyszy pacjentom ze zdiagnozowanym zapaleniem ścięgna.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie ścięgna

Najczęstszym miejscem występowania zapalenia ścięgna są okolice stawu barkowego, skokowego, kolanowego lub łokciowego. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości często jest uraz i przeciążenia ścięgien, które występują zazwyczaj podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń.

Objawy zapalenia ścięgna

Dolegliwość ta charakteryzuje się przede wszystkim silnym bólem w miejscu uszkodzenia, czasem jest tak silny, że uniemożliwia ruchy danej kończyny. W tym przypadku ból może narastać i pojawiać się podczas ruchu kończyną, może być ciągły lub rozlany.

Oprócz tego u pacjentów pojawiać się mogą miejscowe, niewielkie zaczerwienienia w miejscu uszkodzonym oraz wzmożone ucieplenie w obszarze skóry, która otacza ścięgno.

Ponadto objawem zapalenia ścięgna może być także obrzęk, opuchnięcie występujące w okolicy uszkodzonego stawu. Co więcej mogą pojawiać się charakterystyczne krepitacje - jest to nic innego jak trzeszczenie kończyn przy wykonywaniu czynnych i biernych ruchów kończyną. To jeden z najpopularniejszych i najczęstszych objawów zapalenia ścięgna.

Czasem może także pojawić się tzw. sztywność stawu- odruchowa reakcja chroniąca ścięgno przed nasilającym się bólem. W poważniejszych przypadkach zapalenia dochodzić może do zwapnień. Takie zmiany możemy dostrzec na zdjęciu rentgenowskim. W tym wypadku ból u pacjentów jest szczególnie uporczywy i silny. Ponadto w przypadkach chronicznego zapalenia u chorych możemy wyczuć niewielkie zgrubienia i guzki w okolicy obrzęku.

Oprócz wyżej wymienionych objawów u pacjentów mogą występować takie dolegliwości jak:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • długo utrzymująca się sztywność stawu , w szczególności nad ranem,
  • uczucie osłabienia i przemęczenia,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • bóle stawów i mięśni,

Roksana Dorocicz

Zobacz również opis choroby: Zapalenie ścięgna

Objawy zakleszczającego zapalenia ścięgna

Zakleszczające zapalenie ścięgna, zwane jest także trzaskającym palcem i dotyczy zwykle osób po 40. roku życia. Coraz częściej jednak zdarza się u dzieci i ludzi młodych. Nie ma jednolitych danych statystycznych, określających jaka część społeczeństwa polskiego dotkniętego tą chorobą, jednak wiadomo, że liczba ta stale rośnie... czytaj więcej

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z je... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy