Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakleszczającego zapalenia ścięgna

Zakleszczające zapalenie ścięgna, zwane jest także trzaskającym palcem i dotyczy zwykle osób po 40. roku życia. Coraz częściej jednak zdarza się u dzieci i ludzi młodych. Nie ma jednolitych danych statystycznych, określających jaka część społeczeństwa polskiego dotkniętego tą chorobą, jednak wiadomo, że liczba ta stale rośnie.

Zobacz również opis choroby: Zakleszczające zapalenie ścięgna

Typowe objawy zakleszczającego zapalenie ścięgna

  • Guzek przy podstawie palca, na części dłoniowej, bardzo wrażliwy na dotknięcie Guzek to zgrubienie ścięgna, którego naruszenie jest bolesne i utrudnia podstawowe czynności.
  • Zaburzenie płynności ruchów palca lub części dotkniętej schorzeniem ? problemy ze zginaniem i prostowaniem, blokowanie ścięgna. Przy odginaniu palca, czynności tej towarzyszy charakterystyczny trzask, poprzedzony wysiłkiem chorego. Zwykle pacjent skarży się wtedy na ostry, kłujący ból.
  • Podczas ruszania palcem może być słyszalne ciche klikanie.
  • Najbardziej zaawansowanym objawem jest całkowita blokada palca, który skutkuje trwałym przykurczem i w konsekwencji utratą możliwości chwytania. Ten przypadek zdarza się przez nieleczenie wcześniej wymienionych objawów.

Inne objawy zakleszczającego zapalenie ścięgna

Również opuchlizna bywa jednym z symptomów zakleszczającego zapalenie ścięgna, jednak jest to zdecydowanie rzadziej obserwowany objaw tej choroby. Jednak warto o nim wspomnieć, gdyż występuje u niektórych pacjentów.

Warto również wymienić zaczerwienienie jako jeden z objawów zakleszczającego zapalenie ścięgna, gdyż  niewiele osób dotkniętych schorzeniem, zwraca na nie uwagę, ponieważ zazwyczaj występuje okresowo.

Leczenie zakleszczającego zapalenie ścięgna

Zakleszczające zapalenie ścięgna we wczesnym stadium rozwoju leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych. Najczęściej stosowaną metodą jest zabieg chirurgiczny, polegający na przecięciu pochewki ścięgna, objętego zapaleniem. Przywraca to całkowitą zdolność ruchową.

Paulina Padzik

Zobacz również opis choroby: Zakleszczające zapalenie ścięgna

Objawy zapalenia ścięgna

Zapalenie ścięgna ( z ang. Tendintinis) to ostry stan zapalny, który ma miejsce tam, gdzie ścięgno przylega do kości lub w miejscu utkania mięśniowego. Pochewka ścięgna często towarzyszy pacjentom ze zdiagnozowanym zapaleniem ścięgna. czytaj więcej

Rozproszenie uwagi redukuje ból, jak stwierdza badanie

Kiedy odrywasz własne myśli od bólu, zaczyna boleć o wiele mniej, jak sugeruje nowe badanie. Badanie zostało opublikowane w naukowym magazynie Psychological Science. Uczestnicy eksperymentu, którzy zostali poddani lekkiemu bólowi w przedramieniu, donosili o znacznie mniejszym dyskomforcie, kiedy poproszono ich o zrobienie o... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy