Co więcej, dzieci ciepiące na wzmożone napięcie mięśniowe często podczas leżenia odginają się w bok w kształt litery „C”. Z kolei dziecko leżące na brzuszku tak mocno odgina swoje ciało, że potrafi przewrócić się na bok. Znaczące są także niesymetryczne odruchy głowy oraz układanie ciała.
- nadwrażliwość na dotyk i głos
- prężenie ciała
- wzmożona płaczliwość
- wyraźne opóźnienie w rozwoju psychoruchowym
- sztywność ruchów
Szczególnie mamy mogą zauważyć, że dziecko podczas ssania piersi bądź butelki najczęściej wygina się i pręży. Widoczna jest także nadwrażliwość na bodźce, na które niemowlę reaguje zwykle krzykiem, płaczem i drżeniem poszczególnych mięśni.
Pamiętajmy, iż nawet jeżeli w zachowaniu dziecka dopatrujemy się pewnych charakterystycznych objawów, nie muszą one oznaczać choroby, jednakże zawsze należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, by wykluczyć rozwój choroby, bądź podjąć leczenie, kiedy okaże się, że maluszek jednak cierpi na wzmożone napięcie mięśniowe lub na inną postać choroby.
Wzmożone napięcie mięśniowe jest zwykle schorzeniem odwracalnym, co oznacza, że poprzez rehabilitację i odpowiednio dostosowane metody leczenia, można wyeliminować nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Jednakże, aby było to możliwe, ważna jest jak najszybsza diagnoza i podjęcie leczenia.
Zobacz również opis choroby: Wzmożone napięcie mięśniowe
Nowa metoda walki z HIV
Nowa metoda obrzezania niechirurgiczna, nazywana PrePex, otrzymała pozwolenie na stosowanie ze strony amerykańskiej agencji leków, FDA. Mniej kosztowna, mniej bolesna i bardziej skuteczna – taka ma być ta nowa metoda operacyjna, pozwalająca ograniczyć zarażenie wirusem HIV.... czytaj więcej
Nowa metoda wczesnego wykrywania raka jelita
Nowa bardzo czuła metoda wykrywania genetycznych wariacji, które odpowiadają za rozwój raka jelita grubego, może służyć do nieinwazyjnego skryningu nowotworów, według najnowszego badania, zamieszczonego w Cancer Prevention Research.... czytaj więcej
Brak komentarzy