Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego

Wzmożone napięcie mięśniowe jest chorobą dotykającą niemowlaki, której źródło leży w nieprawidłowym rozwoju mięśni. Przyczyny tego zaburzenia mogą być różne. Przede wszystkim jednak na rozwój choroby mają wpływ wszelkie komplikacje zarówno podczas życia płodowego, jak również w czasie porodu i okresu okołoporodowego.

Zobacz również opis choroby: Wzmożone napięcie mięśniowe

Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest widoczna sztywność rąk i nóg u niemowlaka. Ciało dziecka jest zwykle naprężone bądź jedna jego połowa jest bardziej napięta. Do typowych symptomów należy także częste zaciskanie piąstek przez malca, jak też krzyżowanie nóżek. Ważne, że ów zaciskanie piąstek nie rozluźnia nawet ciepła kąpiel. Z kolei krzyżowanie nóżek w okolicach 7 – 8 miesięcy, utrudnia dzieciom dokonywanie samodzielnych prób stania.

Co więcej, dzieci ciepiące na wzmożone napięcie mięśniowe często podczas leżenia odginają się w bok w kształt litery „C”. Z kolei dziecko leżące na brzuszku tak mocno odgina swoje ciało, że potrafi przewrócić się na bok. Znaczące są także niesymetryczne odruchy głowy oraz układanie ciała.

Do innych objawów, które mogą wskazywać na wzmożone napięcie mięśniowe należą:

  • nadwrażliwość na dotyk i głos
  • prężenie ciała
  • wzmożona płaczliwość
  • wyraźne opóźnienie w rozwoju psychoruchowym
  • sztywność ruchów

Szczególnie mamy mogą zauważyć, że dziecko podczas ssania piersi bądź butelki najczęściej wygina się i pręży. Widoczna jest także nadwrażliwość na bodźce, na które niemowlę reaguje zwykle krzykiem, płaczem i drżeniem poszczególnych mięśni.

Pamiętajmy, iż nawet jeżeli w zachowaniu dziecka dopatrujemy się pewnych charakterystycznych objawów, nie muszą one oznaczać choroby, jednakże zawsze należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, by wykluczyć rozwój choroby, bądź podjąć leczenie, kiedy okaże się, że maluszek jednak cierpi na wzmożone napięcie mięśniowe lub na inną postać choroby.

Wzmożone napięcie mięśniowe jest zwykle schorzeniem odwracalnym, co oznacza, że poprzez rehabilitację i odpowiednio dostosowane metody leczenia, można wyeliminować nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Jednakże, aby było to możliwe, ważna jest jak najszybsza diagnoza i podjęcie leczenia.

Zobacz również opis choroby: Wzmożone napięcie mięśniowe

Nowa metoda walki z HIV

Nowa metoda obrzezania niechirurgiczna, nazywana PrePex, otrzymała pozwolenie na stosowanie ze strony amerykańskiej agencji leków, FDA. Mniej kosztowna, mniej bolesna i bardziej skuteczna – taka ma być ta nowa metoda operacyjna, pozwalająca ograniczyć zarażenie wirusem HIV.... czytaj więcej

Nowa metoda wczesnego wykrywania raka jelita

Nowa bardzo czuła metoda wykrywania genetycznych wariacji, które odpowiadają za rozwój raka jelita grubego, może służyć do nieinwazyjnego skryningu nowotworów, według najnowszego badania, zamieszczonego w Cancer Prevention Research.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy