Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy słoniowacizny

Słoniowacizna może być wynikiem powikłań zabiegów operacyjnych, nowotworów sutka z przerzutami do węzłów chłonnych, a także róży porannej i opryszczki zwykłej.

Zobacz również opis choroby: Słoniowacizna

Częstą przyczyną zachorowań jest także zarażenie nicieniami  Wuchereria bancrofti. Narażone są na nią osoby mieszkające w egzotycznych miejscach, bądź podróżujące do krajów tropikalnych.

Zakażone jaja przenoszone są przez komary, które podczas odżywiania się krwią pozostawiają je w organizmie człowieka. Larwy osiadają w węzłach chłonnych powodując tym szkody w układzie limfatycznym i zaburzając jego pracę.

Czym charakteryzuje się  słoniowacizna?

U chorych dotkniętych chorobą występuje nasilony ucisk kończyn na skutek utrudnionego przepływu chłonki, który spowodowany jest zaczopowaniem pni chłonnych, masywną niedrożnością węzłów chłonnych  lub mniejszych naczyń limfatycznych.

Słoniowacizna charakteryzuje się pogrubieniem skory. Zmiany zazwyczaj dotykają nóg, piersi lub męskich narządów płciowych.

Pierwsze objawy słoniowacizny


Pierwszymi objawami są zazwyczaj gorączka i dreszcze. Są to bardzo powszechnie występujące symptomy, po których niemożliwe jest jednoznaczne rozpoznanie i postawienie prawidłowej diagnozy.

Następnie można zaobserwować zastój limfy w rekach i nogach. Kończyny zaczynają puchnąć. Miejsca, w których znajduje się pasożyt rosną do monstrualnych rozmiarów. Początkowa opuchlizna zaczyna twardnieć.

Chory zaczyna odczuwać ból i trudności w poruszaniu się. Objawów słoniowacizny nie można bagatelizować. Jeżeli po przyjeździe z egzotycznego kraju na nogach lub rękach pojawiają się dziwne zgrubienia, należy koniecznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak można zapobiec chorobie?

Dla osób, u których słoniowacizna pojawiła się w wyniku powikłań pooperacyjnych lub nowotworowych, jedyną metodą skutecznego usunięcia opuchlizny jest leczenie choroby podstawowej,czyli tego, co wywołało nieprawidłowe działania układu limfatycznego.

Osoby przebywające zagranicą, w krajach tropikalnych, takich jak Indie, wyspy na Pacyfiku, kraje Afrykańskie, powinny zwracać uwagę na ochronę przed komarami. Skuteczną i tanią metodą są moskitiery, dostępne niemalże w każdym hotelu i domu wypoczynkowym.

Zobacz również opis choroby: Słoniowacizna

Niebolesny obrzęk stóp

Obrzęk stóp bez bólu może oznaczać problemy z układem krążenia. Niebolesny obrzęk może być spowodowany przewlekłą niewydolnością żył. Często spuchnięte stopy są objawem niewydolności serca. Jeżeli dolegliwości stóp spowodowane są tymi chorobami, chorzy odczuwają również inne objawy towarzyszące.... czytaj więcej

Skolioza idiopatyczna: poznamy przyczyny?

Naukowcy japońscy z RIKEN Center for Integrative Medical Science donoszą w badaniu opublikowanym w Nature Genetics, iż udało im się zidentyfikować gen odpowiedzialny za młodzieńczą skoliozę idiopatyczną (AIS) u osób pochodzenia kaukaskiego i azjatyckiego. Gen ten odpowiada za rozwój kręgosłupa w okresie dzieciństwa.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy