Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rabdomiolizy - rozpad mięśni szkieletowych - objawy

Zwiększenie w surowicy krwi białka zwanego mioglobiną oraz enzymów uwalnianych z mięśni zaliczamy do objawów rabdiomiolizy, które możemy zaobserwować w badaniu krwi. Objawem rozpadu mięśni szkieletowych jest również stwierdzenie na podstawie badania moczu obecności w jego osadzie krwi bez erytrocytów.

Zobacz również opis choroby: Rabdomioliza - rozpad mięśni szkieletowych

Objawami odczuwalnymi przez osoby zgłaszające się do lekarza są bóle mięsni, których dotyczy uszkodzenie, jak również ich osłabienie a niekiedy obrzęk. Mamy do czynienia z osłabieniem siły mięśni i łagodnym zwiększeniem napięcia mięśniowego. Bóle najczęściej dotyczą początkowych fragmentów kończyn oraz okolicy lędźwiowej. Jeżeli przyczyną uszkodzenia błon komórkowych mięśni, będzie przygniecenie, długotrwały ucisk - co zdarza się np. w sytuacjach  wypadków komunikacyjnych lub katastrof budowlanych - wtedy objawy mięśniowe będą dotyczyły obszarów mięśni, które uległy uszkodzeniu. To jak duży obszar mięśni jest uszkodzony, ma wpływ na ilość uwalnianych się substancji mięśniowych do krwioobiegu, a co za tym idzie, na większe ryzyko powikłań związanych z toksycznymi dla niektórych narządów substancji.

W przypadku wystąpienia rabdomiolizy, mogą nie wystąpić żadne objawy, oprócz objawów niewydolności nerek. Gdy przyczyną jest uraz może dodatkowo wystąpić obrzęk i ból pourazowy. Kiedy mamy do czynienia z przeciążeniem mięśni z przyczyn intensywnych ćwiczeń fizycznych, np. na siłowni, należy zaprzestać wysiłku fizycznego i schładzać mięśnie. Próba pozbycia się bólu poprzez ich rozgrzewanie lub rozruszanie, kontynuując ćwiczenia fizyczne, powodują dalszy ich rozpad i zwiększenie uwalniania substancji do krwioobiegu. Najlepiej jest zastosować zimne okłady dbając również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Okłady oraz zaprzestanie wysiłku skutkować będą złagodzeniem objawów.

Oprócz objawów mięśniowych rozpadowi mięśni szkieletowych towarzyszą objawy grypopodobne. Może wystąpić gorączka a w przypadku dużego uszkodzenia mięśni drgawki i zaburzenia świadomości.

Rabdomioliza objawia się mioglobinurią. Jest to objaw, który można zaobserwować podczas oddawania moczu. Mocz ma barwę mocnej herbaty. Nie wystarczy jedynie sama obserwacja moczu, ponieważ zmiana barwy może mieć również inne przyczyny. Mioglobinurię stwierdza się na podstawie badania moczu - dodatni test paskowy na obecność krwi bez erytrocytów w osadzie moczu.

Zobacz również opis choroby: Rabdomioliza - rozpad mięśni szkieletowych

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej

Nawracające bolesne skurcze mięśni łydek w nocy

Niewiele jest osób, które nigdy w życiu nie doświadczyły skurczu łydki. Jeżeli zdarza się to incydentalne, nie świadczy to o chorobie. Inaczej jest, kiedy skurcze łydek pojawiają się często przez dłuższy okres czasu. Taki objaw powinien niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza i poddania się badaniom, które pozwolą na ustalenie ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy