Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek

Jak każda choroba, ta również posiada swoje charakterystyczne objawy, które powinny wzbudzić w nas niepokój i pokierować na wizytę do lekarza. Pojawiają się one nagle i toczą się w cewkach nerkowych i tkance śródmiąższowej nerki. Aby wykryć chorobę nie wystarczy pojedynczy objaw, gdyż na zapalenie składa się wiele różnych symptomów. Warto wiedzieć co do nich należy, aby odpowiednio wcześniej zareagować na nasilające się dolegliwości.

Zobacz również opis choroby: Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek

 

 • Ból w dolnej części pleców - bardzo wrażliwy na wstrząsy.
 • Zmniejszona ilość oddawanego moczu - czyli skąpomocz, występuje wówczas, jeśli przez dobę ilość moczu wynosi poniżej pół litra.
 • Krwiomocz - obecność w moczu czerwonych ciałek krwi.
 • Gorączka - występująca od stanów podgorączkowych, aż do ponad 39 stopni Celsjusza.
 • Osutka plamisto - grudkowa - wysypka skórna, która pojawia się zazwyczaj w trakcie przyjmowania danych leków.
 • Ma charakter alergiczny i zlokalizowana jest w różnych miejscach na ciele.
 • Obrzęki - występują w postaci opuchlizny, która zlokalizowana jest zazwyczaj na podudziach i stopach.
 • Ból stawów.

Najczęściej objawy te występują po 3 tygodniach od  rozpoczęcia przyjmowania danego leku, który niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Warto pamiętać również o tym, iż ostre śródmiąższowe zapalenie może przez lata nie dawać wyraźnych sygnałów o swojej obecności. Często objawia się także obecnością glukozy w moczu, spadkiem potasu, fosforu lub kwasicą cewkową.

Co to jest kwasica cewkowa?

Kwasica cewkowa to zespół zaburzeń związanych z funkcjonowaniem cewki nerkowej i kłębuszka nerkowego. Mają charakter wrodzony lub nabyty i z reguły mogą towarzyszyć innym schorzeniom. Diagnozę wykonuje się poprzez gazometrię krwi oraz cały szereg innych badań specjalistycznych. W procesie leczenia, zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie określonych substancji, których zadaniem jest łagodzenie kwasicy.

Na czym polega biopsja nerki?

W przypadku ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek, oprócz badań podstawowych, w tym mocz i krew, wykonuje się także biopsję nerki. Polega ona na nakłuciu narządu specjalnymi igłami, podczas wykonywanego USG. Pacjent zostaje poddany znieczuleniu i przez cały czas pozostaje w pozycji na brzuchu. Badanie ma na celu zdiagnozowanie choroby i leczenie jej przyczyn, które doprowadziły do jej rozwoju. Osoba zostaje poddana dodatkowym badaniom krwi i moczu, a kolejno zaleca się jej przyjmowanie medykamentów hamujących szkodliwe działanie układu odpornościowego.

Najważniejsze przeciwwskazania:

 • pacjenci z jedną nerką,
 • zmiany ropne na nerkach,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nowotwory nerek,
 • zaburzenia krzepnięcia.
 • Ewentualne powikłania po biopsji:
 • krwinkomocz,
 • krwiaki,
 • przetoka tętniczo ? żylna.

Zaburzenie ostrego zapalenia jest chorobą, która powoduje częściowe upośledzenie nerek, a co za tym idzie nieodpowiednie ich funkcjonowanie. Ważna jest kontrola parametrów nerkowych, które pozwolą śledzić stan naszego zdrowia, a w najgorszym przypadku wykryć nawroty choroby. Pacjent powinien również zwracać uwagę na skutki uboczne, jakie wywołał u niego dany lek. Jest to ważna informacja dla lekarza, który będzie miał na uwadze jego dobro i dobierze odpowiednie medykamenty. Pamiętajmy, że objawy które zauważymy w przypadku swojej osoby, mogą być sygnałem do odpowiednio wcześniej podjętego leczenia.

Autor: Paulina Klimek

Zobacz również opis choroby: Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek

Objawy zapalenia nerek

Zapalenie nerek zaliczamy do zróżnicowanej grupy chorób, które wynikają z procesu zapalnego obejmującego struktury nerki. Wyróżniamy kilka typów zapalenia nerek: kłębuszkowe, śródmiąższowe oraz odmiedniczkowe.... czytaj więcej

Objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest zakażeniem tkanki nerek. Za jego wywołanie odpowiedzialne są bakterie, które dostają się do nerek za pomocą moczowodów. Z reguły choroba powstaje w wyniku zakażenia dolnego odcinka dróg moczowych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy