Na skutek przemieszczenia wyrwanych włókien wraz z komórkami chrząstki lub kości w głąb ścięgna, powstają patologiczne wyrośla kostne.
Najczęściej wyróżnia się: entezopatię wiązadła rzepki, mięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego uda oraz entezopatię rozcięgna podeszwowego.
Jakie są objawy entezopatii?
W zależności od rodzaju i miejsca zmiany objawy choroby są różne. Głównie odczuwa się ból i obrzęk, nasilający się podczas ruchu kończyn. Jeżeli mamy do czynienia z entezopatią wiązadła rzepki kolanowej, głównym objawem jest nasilony ból w okolicy podrzepkowej, który pojawia się zazwyczaj po intensywnym wysiłku i ustępujący po dłuższym wypoczynku. Bólowi towarzyszy uczucie „pełności” i „uciekania” kolana oraz ucisk w miejscu dolnego brzegu rzepki.
Mięsień dwugłowy uda jest silnym zginaczem podudzia w stawie kolanowym. W tym przypadku dolegliwości umiejscowione są po bocznej stronie stawu kolanowego i zazwyczaj stwierdza się tkliwość przy ucisku od boku i tyłu głowy kości strzałkowej.
Rozcięgno podeszwowe ma za zadanie stabilizację stopy podczas chodu i biegania. Ból w miejscu przyczepu piętowego odczuwają zarówno sportowcy, jak i osoby nie uprawiające sportu (u tych czynnikiem rozwoju entezopatii zazwyczaj są mikrourazy spowodowane obciążeniami). Dolegliwości rozwijają się stopniowo w czasie wysiłku i treningu. Największy ból i sztywność stopy odczuwa się rano, po wstaniu z łóżka. Boleści zlokalizowane są w okolicy przyczepu bliższego, nieco przyśrodkowo przy guzie kości piętowej.
Jak ją leczyć?
Leczenie polega w głównej mierze na usztywnieniu kończyny w opatrunku gipsowym oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Z tego względu, że objawy nasilają się podczas wysiłku, często zaleca się ograniczenie intensywnych treningów i biegania. W przypadku entezopatii rozcięgna podeszwowego ważne jest również odpowiednio dopasowane obuwie, w celu równomiernego rozkładu sił.
W stanach przewlekłego zapalenia wprowadza się zabiegi fizykoterapeutyczne, np. masaże bolesnej okolicy za pomocą zimnego lodu. Jeżeli jednak stwierdza się zaawansowane zmiany degeneracyjne w samym ścięgnie konieczne jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu zmienionych fragmentów i rekonstrukcji ścięgna.
Autor:
Paulina Poznańska
Zobacz również opis choroby: Entezopatie
Brak komentarzy