Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy entezopatii

Entezopatia to bolesne zmiany przeciążeniowo – zwyrodnieniowe przyczepów ścięgnistych mięśni aż do kośćca. Dolegliwości związane są z działaniem nasilonych naprężeń i odprężeń, które mogą doprowadzić do osłabienia wydolności ścięgien, a w konsekwencji do ich przerwania w miejscu połączenia z kością.

Zobacz również opis choroby: Entezopatie

Zmiany spowodowane są uwolnieniem się z chorobowo zmienionego miejsca chrząstki bądź pozbawionej okostnej kości pojedynczych włókien ścięgna.

Na skutek przemieszczenia wyrwanych włókien wraz z komórkami chrząstki lub kości w głąb ścięgna, powstają patologiczne wyrośla kostne.

Najczęściej wyróżnia się: entezopatię wiązadła rzepki, mięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego uda oraz entezopatię rozcięgna podeszwowego.

Jakie są objawy entezopatii?

W zależności od rodzaju i miejsca zmiany objawy choroby są różne. Głównie odczuwa się ból i obrzęk, nasilający się podczas ruchu kończyn. Jeżeli mamy do czynienia z entezopatią wiązadła rzepki kolanowej, głównym objawem jest nasilony ból w okolicy podrzepkowej, który pojawia się zazwyczaj po intensywnym wysiłku i ustępujący po dłuższym wypoczynku. Bólowi towarzyszy uczucie „pełności” i „uciekania” kolana oraz ucisk w miejscu dolnego brzegu rzepki.

Entezopatia mięśnia podkolanowego objawia się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego. Tuż nad linią stawu oraz w miejscu więzadła pobocznego podczas ucisku odczuwa się tkliwość oraz ból. Do przeciążenie mięśnia dochodzi najczęściej po intensywnym bieganiu.

Mięsień dwugłowy uda jest silnym zginaczem podudzia w stawie kolanowym. W tym przypadku dolegliwości umiejscowione są po bocznej stronie stawu kolanowego i zazwyczaj stwierdza się tkliwość przy ucisku od boku i tyłu głowy kości strzałkowej.

Rozcięgno podeszwowe ma za zadanie stabilizację stopy podczas chodu i biegania. Ból w miejscu przyczepu piętowego odczuwają zarówno sportowcy, jak i osoby nie uprawiające sportu (u tych czynnikiem rozwoju entezopatii zazwyczaj są mikrourazy spowodowane obciążeniami). Dolegliwości rozwijają się stopniowo w czasie wysiłku i treningu. Największy ból i sztywność stopy odczuwa się rano, po wstaniu z łóżka. Boleści zlokalizowane są w okolicy przyczepu bliższego, nieco przyśrodkowo przy guzie kości piętowej.

Jak ją leczyć?

Leczenie polega w głównej mierze na usztywnieniu kończyny w opatrunku gipsowym oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Z tego względu, że objawy nasilają się podczas wysiłku, często zaleca się ograniczenie intensywnych treningów i  biegania. W przypadku entezopatii rozcięgna podeszwowego ważne jest również odpowiednio dopasowane obuwie, w celu równomiernego rozkładu sił.

W stanach przewlekłego zapalenia wprowadza się zabiegi fizykoterapeutyczne, np. masaże bolesnej okolicy za pomocą zimnego lodu. Jeżeli jednak stwierdza się zaawansowane zmiany degeneracyjne   w samym ścięgnie konieczne jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu zmienionych fragmentów i rekonstrukcji ścięgna.


Autor:

Paulina Poznańska

Zobacz również opis choroby: Entezopatie

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności