Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy entezopatii

Entezopatia to bolesne zmiany przeciążeniowo – zwyrodnieniowe przyczepów ścięgnistych mięśni aż do kośćca. Dolegliwości związane są z działaniem nasilonych naprężeń i odprężeń, które mogą doprowadzić do osłabienia wydolności ścięgien, a w konsekwencji do ich przerwania w miejscu połączenia z kością.

Zobacz również opis choroby: Entezopatie

Zmiany spowodowane są uwolnieniem się z chorobowo zmienionego miejsca chrząstki bądź pozbawionej okostnej kości pojedynczych włókien ścięgna.

Na skutek przemieszczenia wyrwanych włókien wraz z komórkami chrząstki lub kości w głąb ścięgna, powstają patologiczne wyrośla kostne.

Najczęściej wyróżnia się: entezopatię wiązadła rzepki, mięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego uda oraz entezopatię rozcięgna podeszwowego.

Jakie są objawy entezopatii?

W zależności od rodzaju i miejsca zmiany objawy choroby są różne. Głównie odczuwa się ból i obrzęk, nasilający się podczas ruchu kończyn. Jeżeli mamy do czynienia z entezopatią wiązadła rzepki kolanowej, głównym objawem jest nasilony ból w okolicy podrzepkowej, który pojawia się zazwyczaj po intensywnym wysiłku i ustępujący po dłuższym wypoczynku. Bólowi towarzyszy uczucie „pełności” i „uciekania” kolana oraz ucisk w miejscu dolnego brzegu rzepki.

Entezopatia mięśnia podkolanowego objawia się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego. Tuż nad linią stawu oraz w miejscu więzadła pobocznego podczas ucisku odczuwa się tkliwość oraz ból. Do przeciążenie mięśnia dochodzi najczęściej po intensywnym bieganiu.

Mięsień dwugłowy uda jest silnym zginaczem podudzia w stawie kolanowym. W tym przypadku dolegliwości umiejscowione są po bocznej stronie stawu kolanowego i zazwyczaj stwierdza się tkliwość przy ucisku od boku i tyłu głowy kości strzałkowej.

Rozcięgno podeszwowe ma za zadanie stabilizację stopy podczas chodu i biegania. Ból w miejscu przyczepu piętowego odczuwają zarówno sportowcy, jak i osoby nie uprawiające sportu (u tych czynnikiem rozwoju entezopatii zazwyczaj są mikrourazy spowodowane obciążeniami). Dolegliwości rozwijają się stopniowo w czasie wysiłku i treningu. Największy ból i sztywność stopy odczuwa się rano, po wstaniu z łóżka. Boleści zlokalizowane są w okolicy przyczepu bliższego, nieco przyśrodkowo przy guzie kości piętowej.

Jak ją leczyć?

Leczenie polega w głównej mierze na usztywnieniu kończyny w opatrunku gipsowym oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Z tego względu, że objawy nasilają się podczas wysiłku, często zaleca się ograniczenie intensywnych treningów i  biegania. W przypadku entezopatii rozcięgna podeszwowego ważne jest również odpowiednio dopasowane obuwie, w celu równomiernego rozkładu sił.

W stanach przewlekłego zapalenia wprowadza się zabiegi fizykoterapeutyczne, np. masaże bolesnej okolicy za pomocą zimnego lodu. Jeżeli jednak stwierdza się zaawansowane zmiany degeneracyjne   w samym ścięgnie konieczne jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu zmienionych fragmentów i rekonstrukcji ścięgna.


Autor:

Paulina Poznańska

Zobacz również opis choroby: Entezopatie

Zmiany kondycji psychicznej u ludzi starszych

U człowieka wraz z upływem czasu zmienia się nie tylko kondycja fizyczna ale również ograniczeniu mogą ulec zdolności intelektualne. U starszych osób można również zaobserwować zmiany charakteru i osobowości. czytaj więcej

Bolesne zmiany na żołędzi i napletku

W obrębie żołędzi i napletka mogą pojawić się różnego rodzaju bolesne zmiany. Mogą to być pęcherzyki, grudki, złuszczenia lub po prostu bolesne zaczerwienianie. Zmianom może towarzyszyć świąd. Wspólnym mianownikiem tych zmian jest ich bolesność, lecz każda z nich jest objawem innej choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy