Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Dupuytrena

Choroba Dupuytrena jest znana już stosunkowo długo, bo od 1831 roku. Niestety, ale nie są znane jednoznaczne przyczyny tej choroby. Warto zatem dowiedzieć się przynajmniej czym to schorzenie się objawia.

Zobacz również opis choroby: Choroba Dupuytrena

Czym jest choroba Dupuytrena?

Choroba Dupuytrena polega w głównej mierze na przeroście tkanki znajdującej się tuż pod skórą określaną jako powięź. Rozrost ten może ulec rozszerzeniu, pojawiając początkowo na dłoni może rozejść się również na palce.

Charakterystyczne dla tego schorzenia silne pasma i guzki mogą powodować przykurcz zgięciowy palców. Sam postępujący proces nie dotyka na szczęście głębiej położnych tkanek, ograniczając swój zasięg wyłącznie do powierzchni skóry.

Objawy

Choroba Dupuytrena to objawy przede wszystkim ogniskujące się w okolicach dłoni. Ich stopień i natężenie mogą znacznie ograniczyć możliwość prawidłowego funkcjonowania.

Kontakt z lekarzem wydaje się być często krokiem nieodzownym, dlatego warto znać objawy, które pomogą nam odpowiednio zaklasyfikować dane schorzenie. Są one następujące:
  • „grudki” i dołki na dłoni.
  • brak możliwości położenia dłoni na powierzchni stołu
  • postępujący przykurcz
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności takich jak mycie, zakładanie rękawiczek, podawanie rąk czy wkładanie rąk do kieszeni
  • przykurcz palców
  • drętwienie
  • uczucie mrowienia
  • wciągnięcie skóry
  • zaburzenia czucia
Leczenie

Niekiedy zdarzają się przypadki, będące łagodną odmianą schorzenia. Wówczas choroba nie upośledza funkcjonalności ręki, co pozwala poprzestać jedynie na medycznej obserwacji.

W przypadkach o większym stopniu zaawansowania istnieją dwie skuteczne metody leczenia, które mają na celu wyprostowanie przykurczonych palców. Są to: aponeurektomia igłowa oraz leczenie operacyjne, to pierwsze polega na wprowadzeniu podskórnie igły, która ma przeciąć pasma, a to drugie na wycięciu zwłókniałych pasm i grudek.

Autor:

Dawid Kącki

Zobacz również opis choroby: Choroba Dupuytrena

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest związana z niedoborem hormonów tarczycy. Można wyróżnić dwa rodzaje niedoczynności: pierwotną i wtórną. Pierwotna powstaje w związku z chorobami tarczycy, a wtórną wywołuje uszkodzenie przysadki lub podwzgórza. Choroba stosunkowo częściej spotykana jest u kobiet.... czytaj więcej

Objawy choroby de Quervaine'a

Choroba de Quervaine'a jest nieropnym zapaleniem tarczycy. Przyczyną tego zapalenia jest najczęściej infekcja wirusowa. Podostre zapalenie tarczycy może być wywołane infekcją wirusem świnki, grypy, często jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy