Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nawracające bolesne skurcze mięśni łydek w nocy

Niewiele jest osób, które nigdy w życiu nie doświadczyły skurczu łydki. Jeżeli zdarza się to incydentalne, nie świadczy to o chorobie. Inaczej jest, kiedy skurcze łydek pojawiają się często przez dłuższy okres czasu. Taki objaw powinien niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza i poddania się badaniom, które pozwolą na ustalenie przyczyny. Jeżeli przyczyna skurczy jest poważna choroba, zwykle towarzyszą im inne objawy.

Co może być przyczyną bolesnych skurczów łydek w nocy?

Nawracające skurcze łydek, do których dochodzi głównie w nocy, mogą świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Skurcze łydek są także objawem niedoboru wapnia lub niedoboru witaminy D.  Niewystarczająca ilość wapnia w organizmie powoduje nie tylko skurcze mięsni łydek ale również innych mięsni kończyn dolnych oraz jak i kończyn górnych. Niedobór wapnia powoduje tężyczkę, która jest stanem patologicznym, objawiającym się nadmiernym skurczem mięśni.

Podobnie jak wapń, również witamina D ma znaczenie dla układu mięśniowego i nerwowego. Stąd jej brak powoduje zaburzenia związane z funkcjonowaniem tych układów.

Do niedoboru witaminy D oraz niedoboru wapnia może dojść na skutek choroby trzewnej (celiakia). Jest to choroba przewlekła jelit spowodowana nietolerancją glutenu. Przy braku jej leczenia jelito staje się niezdolne do absorpcji składników odżywczych, witamin i minerałów, w ten sposób powodując stan niedożywienia u chorego.

Do spadku stężenia wapnia może dojść również w przebiegu ostrego zapalenia trzustki. Wiodącym jednak objawem ostrego zapalenia trzustki jest uporczywy i silny ból w nadbrzuszu, który utrzymuje się przez wiele godzin.

Do skurczów łydek dochodzi również u pacjentów z cukrzycą, szczególnie u tych u których doszło do jednego z najczęstszych powikłań tej choroby, a mianowicie do neuropatii cukrzycowej. Cukrzyca może również powodować nadmierną utratę niektórych witamin i minerałów.

Kolejną chorobą, która może objawiać się skurczami łydek, jest przewlekła niewydolność nerek. Oprócz skurczów mięśni chorobie towarzyszy szereg innych objawów, zazwyczaj wyprzedzających skurcze. Pierwszymi objawami przewlekłej niewydolności nerek mogą być chwiejne ciśnienie oraz zagęszczenie moczu. Kolejnymi objawami są wzmożone pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Taka sytuacja prowadzi do utraty minerałów, co z kolei jest źródłem problemów ze skurczami mięśni.

Objawy towarzyszące skurczom mięśni łydek w nocy

Nawracającym bolesny skurczom łydek pojawiających się w nocy, z reguły towarzyszą inne objawy. Pojawienie się tych objawów pozwala na określenie jaka choroba może być źródłem skurczów. Bardzo często nocne skurcze łydek nie są objawem dominującym.

Jeżeli skurcze łydek są spowodowane którąś z wyżej wymienionych przyczyn, to dolegliwość ta przede wszystkim pojawia się w nocy. Chorym towarzyszy zwiększone pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Niedobory minerałów lub choroby związane z trzustką i nerkami oprócz bolesnych skurczów mięsni manifestują się również świądem skóry, brakiem apetytu, ogólnym osłabieniem oraz bólami i zawrotami głowy.

Jeżeli przyczyną skurczów łydek jest celiakia, to objawem towarzyszącym są przewlekłe biegunki, prowadzące do pozbywania się z organizmu potrzebnych minerałów, potrzebnych do właściwego funkcjonowania m.in. układu nerwowego oraz mięśni.

Gdy nawracającym bolesnym skurczom łydek towarzyszą punktowe wybroczyny (niewielkie wynaczynienia krwi z naczyń włosowatych o rozmiarze 1-2 milimetrów), może to świadczyć o chorobie nerek. Chorobie towarzyszą takie objawy ogólne, jak: osłabienie, znużenie, utrata masy ciała.

Skurcze łydek jako skutek przyjmowanych leków

Skurcze łydek mogą być tez związane z przyjmowanymi lekami. Warto więc przeczytać na ulotce, czy aby ten objaw nie jest działaniem niepożądanym środka farmaceutycznego, który aktualnie jest przyjmowany. Najczęściej takie skutki uboczne powodują leki przeczyszczające, odwadniające. Do takich środków farmaceutycznych, stosowany przez lekarzy psychiatrów (stosowany najczęściej w profilaktyce i leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej) jest węglan litu.

Jeżeli skurcze łydek mają związek z przyjmowanymi lekami, to zazwyczaj pojawiają się one po kilku dniach lub tygodniach regularnego przyjmowania leków. Po odstawieniu leków skurcze powinny ustąpić. Jeżeli tak się nie dzieje, to przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Objawy częstoskurczu przedsionkowego

Częstoskurcz przedsionkowy występuje zazwyczaj u ludzi starszych i jest zaburzeniem rytmu serca. Najczęściej przyczyną są towarzyszące już choroby serca, natomiast do częstoskurczu może dojść również poprzez zaburzenia metaboliczne, przedawkowanie leków czy alkoholu. Zobacz więc, jak rozpoznać częstoskurcz.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy